Dizüstü Bilgisayar (Laptop) Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

laptop-alirken-nelere-dikkat-etmeliyizLaptop alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi Laptop’u almalıyım? En iyi dizüstü bilgisayar hangisi? Dizüstü bilgisayar özellikleri nelerdir? Laptop tavsiyesi, dizüstü tavsiyesi 2015. Tüm bu soruların cevabı yazımızda. Laptop alırken nelere dikkat edilmeli?

 

Dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlara göre çok daha pratik, kullanımı kolay, fazla yer kaplamayan, kolay taşınır ve özellik olarak masaüstü bilgisayarları aratmayacak kadar yetenekli bilgisayarlardır. Ben önceleri masaüstünü tercih eden biri olarak şimdi dizüstü bilgisayarların üstünlüğünü kabul ediyorum. Elbette masaüstü bilgisayarlara göre eksileri de var ancak bu yazımızda artı ve eksilerinden ziyade “dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz” konusu üzerinde duracağım.

 

Ben şahsen bir bilgisayar öğretmeni olarak dizüstü bilgisayar alırken markasına bakmıyorum. İyi bir marka aramak elbette kötü birşey değil fakat aynı özelliklerde daha uygun fiyatlı markalar da bulunabilir. Yani benim için ana kriter şudur:ihtiyacımı karşılayacak özellikleri olan bilgisayarlar arasında orta yolu bulabilmek. Yani ne marka yüzünden çok para vermek ne de iki gün sonra başımı ağrıtacak bir markaya ucuz olduğu için para vermek. Şimdi gelelim kriterlerimizi sıralamaya.

 1. Amaç: Dizüstü bilgisayarı hangi amaç için alıyorum? Bu sorunun cevabı bilgisayarımızın özelliklerini belirlemede yardımcı olacaktır. Örneğin bilgisayar oyunu oynamayan birinin sadece office programları ve internet için kullanacağı bir bilgisayarda çok aşırı özelliklere gerek yok. Fakat hepsi olsun, olmuşken en iyisi olsun diyorsak maliyet artar. Ben genelde almışken en iyisini almaya çalışırım.
 2. Bütçe: Alacağımız dizüstünün bize maliyeti ne olacak ve bizim ne kadar bütçemiz var? Şu an yazıyı yazarken çeşitli alışveriş sitelerine de göz gezdiriyorum sizler için ve 658 TL ye bile laptop var. Yani 600-700 TL ‘den 4000-5000 TL’ lere kadar çıkan bir yelpazede dizüstü bilgisayar bulmak mümkün. Benim tercihim 1200-2200 aralığı.
 3. Teknik kriterler:
  1. İşlemci: İşlemci olarak bilindiği gibi Intel ve AMD markaları arasında bir seçim yapacağız. Intel piyasanın %80-90’ına neredeyse hakim.
   AMD ‘ye göre daha sağlam, işelmcinin yanması gibi bir durumla karşılaşmadım. AMD ise gelişiyor, rekabette ben de varım diyor. Fakat insanlar yenilikten korktukları için denemekten çekiniyorlar. Bunun yanında herkez her yıl bir dizüstü bilgisayar almıyor dolayısıyla macera aramaktansa Intel’e yöneliyor. Ben AMD işlemcili bilgisayarları da öneririm. AMD A4, A6, A8 ve A10 işlemcileri dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Intel ‘in işlemcileri ise ucuzdan pahalıya celeron, core 2 duo, i3, i5 ve i7 dir. Benim şuan kullandığım dizüstü bilgisayarımın işlemcisi i5. Şu an 4. nesil i5 işlemciler piyasada. İşlemcisine bakarken de marka ve modeline, hızına ve önbellek boyutuna bakmamız gerekiyor. Örneğin Core i5 4210U 1.7GHz 3MB cache gibi bir ifade görürsek bu intel i5 1.7 Ghz hızında ve önbelleği (cache) 3 mb olan bir işlemcidir. 4210U da bu işlemcinin am adıdır. i5 işinizi rahat görecek bir işlemcidir. i7 daha iyi olmakla beraber fiyatı çok artırır.
  2. Ekran kartı: Oyun severler için vazgeçilmez olan donanım ekran kartıdır. Fiyatı büyük ölçüde etkileyen bir unsurdur. Burda da yine 2 seçeneğimiz var: AMD nin satın aldığı ATI ekran kartları ve NVIDIA marka ekran kartları. Ben genelde ATI kullandım ve çok memnunum. Buradaki linkte ekran kartı kıyaslamasına bir göz atabilirsiniz. Aynı işlemcili iki bilgisayar arasında kalırsanız ekran kartlarını kıyaslayınız. Ekran kartlarının hızları, hafıza büyüklüğü, direct x desteğine bakılmalıdır. 2 GB hafızalı bir ekran kartı işinizi görecektir.
  3. RAM: Ram diğer adıyla ana bellek, bilgisayar açıkken o an çalışan programların verilerini saklar. En az 4GB ramli bir bilgisayar işinizi görecektir. 8 GB tercih ederim.
  4. HDD: Sabit disk bilgisayarımızın temel depolama birimidir. Filmler müzikler bilgiler hep burda saklanır. En az 500 GB işinizi görecektir fakat 1TB tavsiye ederim.
  5. SSD: SSD yeni nesil sabit disklerdir. Solid State Disk. Flash disk mantığıyla çalışan güvenli ve hızlı bir teknolojidir. Yeni çıkan bu teknoloji harddisklerin yerini alacak gibi duruyor. SSD harddiskte sahip bir bilgisayarın hızı önemli ölçüde artıyor. Eski tip harddiske sahp bilgisayar 5 dakikada açılıyorsa SSD harddiske sahip bilgisayar 30 saniyede açılır. SSD harddiskler fiyatı artıracaktır.
  6. Ekran: 14″ mi 15″ (inç) hangisini tercih etmeliyim? Bu tamamen size kalmış. Ekranlar genelde led ekran olup HD kalitesindedir.
  7. Tasarım ve Klavye: Bir çok özelliği aynı olan bilgisayarlar arasında klavye ve tasarım ve klavye kullanışlılığına bakabiliriz. Bazı bilgisayarların sayısal tuş yerleimleri güzel olmuyor. Bu da yine zevkinize kalmış bir özelik. Bunun yanında siyah yerine renkli laptoplar da tercih edilebilir.
  8. Isınma Sorunu: Laptoplarda ısınma problemi olabiliyor. Eğer alacağınız markanın kronik bir sorunu varsa sakın almayın. Örneğin ben Packard Bell markalı bilgisayarımda ısınma ve ısınma nedeniyle kilitlenme sorunu yaşadım. Bunu da iyi araştırmanızı öneririm.
  9. İşletim Sistemi: Birçok büyük marka dizüstü bilgisayarını windows 8.1 ile birlikte satmakta. Aslında bu fiyata da yansıyor, siz lisanslı windows almış oluyorsunuz. Bu kötü birşey mi, hayır, lisanslı yazılım her zaman iyidir. Fakat bazı markalar fiyatı düşürmek için free-dos ya da linux işletim sistemli olarak satıyorlar. Eğer fiyatı daha uygun ise ve “ben kendi windowsumu kendim kurarım” diyorsanız bu bilgiyi aklınızın bir köşesine yazın.
  10. Benim şu an kullanmış olduğum bilgisayar ACER 5740G fena bir bilgisayar değil. ben 4G ram ve 120 GB SSD ile bilgisayarımı destekledim. Genelde sorunsuz olan markalar ASUS, TOSHIBA, ACER, LG, SONY, LENOVO,HP gibi markalar. Diğer markalar kötü demiyorum fakat bir kez DELL bilgisayar almıştık sıfır bilgisayarın fanı bozuk çıktı, iade edene kadar çok uğraştırdılar. Şimdilik bu kadar soru ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir