Windows 8 Artı ve Eksileri

En ucuz windows sürümü olan windows 8 piyasaya çıktı. Microsoft.com sitesinde 79 TL olduğu belirtiliyor. Anlaşılan microsoft kaçak kullanımı önlemek için fiyatı düşürmüş. Peki windows 8 in artı ve eksileri neler.

Windows 8 Artıları ( + )

 • Hızlı Kurulum : Windows 8 en hızlı kurulan işletim sistemlerinden biri haline getirilmiş. 10 dakikada hazır.
 • Windows 8 de metro arayüzü denilen yeni bir tasarım kullanılmış. Bu arayüz özellikle dokunmatik ekranlar ve mobil cihazlar için daha da kullanışlı.

  metro

 • Çoklu monitör desteği çok kolay. Herkes rahatça bu özelliği kullanabilir.
 • Artık USB 3.0 destekli bir sabit disk ya da USB bellekleri tam kapasite ile kullanmak için özel sürücülere ihtiyacınız yok. Sadece takın ve çalıştırın…
 • Internet Explorer 10 Özellikle Metro için üretilen sürüm, sade, basit ve son derece hızlı. Tek eksiği ise, Metro üzerinde çalıştığından, Flash desteği sunamaması.
 • Windows Defender : Artık Windows 8 ile birlikte gelen bir anti-virüs yazılımınız da var: Windeos Defender. İşini şaşırtıcı derecede iyi ve eksiksiz yapan Defender, sizi genel tehditlerden rahatlıkla koruyabiliyor. Daha fazlasını isteyenler ise, hala alternatif paketleri kullanabiliyor…
 • Hızlı açılan Mero uygulamaları: Metro için geliştirilen oyunlar ve diğer uygulamaların açılış hızları, çalışma performansları ve keyifli seçenekleri, Windows 8 uygulamalarını artılar arasına rahatlıkla sokuyor.
 • Hızlı dosya kopyalama: Windows 7′nin kopyalama sihirbazı, en az diğer Windows’larınki kadar sinir bozucu olabiliyordu. Ama Windows 8 ile birlikte bambaşka bir sihirbazımız var. Artık kopyalama işlemini duraklatıp daha sonra devam edebiliyoruz. Sihirbaz penceresine eklenen grafik ise, hızın ne zaman artıp ne zaman azaldığını anlamamızı sağlıyor.
 • Windows to Go: Windows 8′in Enterprise sürümünde bulunan bu özellik sayesinde, USB bellek üzerinde çalışan bir Windows 8′e sahip olabiliyoruz. Bu sayede, taşınabilir bir Windows hayal olmaktan çıkıyor.
 • Tabletler için Metro: Metro arabirimi masaüstü PC’ler ye da geleneksel laptop’lar için çok da gerekli olmayabilir. Ama konu tablet bilgisayarlar olduğunda, bu arabirimin bizlere sunduğu çok fazla şey olduğu hemen fark edilebiliyor.
 • Windows 7′den daha tutumlu: Windows 7 ile benzer sistem gereksinimlerine ihtiyaç duysa da, Windows 8, sistem kaynaklarını çok daha verimli kullanmayı başarıyor. Gerek işlemci kullanımı, gerek RAM kullanımı, Windows 7′ye oranla çok daha düşük bir düzeyde.

  Windows 8 Eksileri ( – )

 • Kişiselleşmeyen Başlat ekranı: Hayır; Başlat ekranının varlığından bahsetmiyoruz… Bizi rahatsız eden, bu ekranın arka plan resmini tam bir özgürlükle değiştiremiyor olmak. Microsoft’un bize sunduğu 20 arka plan ile yetinmek zorundayız.
 • Windows RT kaosu: Windows 8 ile birlikte, ona çok benzeyen bir Windows sürümü daha geldi: Windows RT. Ama bu sürüm, kıstlı yetenekleri ve yetersiz özellikleri ile hayal kırıklığı olmaya çok yakın. Sadece bazı tabletlerde kullanıclacak olsa da, ihtiyaçları ne derece karşılayacağı hala hayal kırıklığı.
 • Yeni F8 menüsü: Bilgisayarımızda bir sorun olduğunda, Windows açılmadığında ilk başvurduğumuz yardımcılarımız arasında önemli bir yere sahiptir F8 menüsü. Windows 8′de yenilenen bu menü, çok önemli bir soruna sahip. Ona ulaşmak için açılış sırasında F8′e basmamız lazım ama bize tanınan süre Windows 8′de yok denecek kadar kısa. Bu yüzden F8 menüsüne ulaşmak, ufak bir mucizenin gerçekleşmesi gibi…
 • Masaüstü tasarımı: Masaüstü tasarımın kötü olduğunu iddia etmiyoruz. Ama yepyeni bir Windows’la karşımıza çıkan Microsoft’un, neden masaüstü tasarımını geliştirmediğini kendimize sormadan da edemiyoruz. Aero artık yok; masaüstü simgeleri Windows 7 ile tamamen aynı…
 • Windows 8 mağazası: Her geçen gün içerdiği uygulama sayısı artsa da, Windows 8 Store’un arabirimi son derece kullanışsız. Aradığınız özel bir uygulama varsa şansınıza küsün; arama gibi bir imkanınız şimdilik yok. Ayrıca çok fazla kategori ver ve bu durum, her kategorinin içerik açısından zayıf kaldığı imajını yaratıyor.
 • DVD oynatmak artık hayal: Windows 8′in Windows Media Player’ı artık DVD filmleri izlemenize izin vermiyor. Biraz yazılımdan anlayanlar VLC gibi alternatif yazılımları kullanarak sorunu çözebilir ama Microsoft’un istediği, 10 Euro gibi bir para harcayıp Windows 8 için Media Center eklentisini yüklememiz…
 • Microsoft hesabı: Microsoft hesabımız ile Windows 8′i entegre etmek aslında iyi bir fikir. Ama bu işlem için geçmemiz gereken engeller o kadar fazla ki, ülkemizdeki bürokrasiyi bile özleme ihtimaliniz var…
 • Birbirine giren 2 arabirim: Metro arabirimi büyük bir yenilik olsa da, geleneksel masaüstü ile Metro arabirimi çok fazla iç içe girmiş gibi görünüyor. Örneğin masaüstünde bile olsanız, bilgisayarı kapatmak için oku ekranın sağ köşelerine götürmeli ve Metro ayarlarını andıran bir bölümün açılmasını beklemelisiniz. Daha sonra buradaki Güç bölümünden PC’nizi kapatabilirsiniz.
 • Pencere menüleri: Ribbon arabiriminin geleneksel Windows pencerelerine eklenmesi, işi kolaylaştıracağı yerde daha da zorlaştırmış. Neyse ki Windows 7′deki menü yapısı da Ribbon’un yanında, yerinde duruyor. Çok ekstra bir durum olmadıkça, Ribbon arabiriminin orada olduğunu fark etmeyeceksiniz bile…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir